Tremella Fuciformis (kërpudhat e borës)

Kërpudhat e borës

Emri botanik – Tremella fuciformis

Emri anglisht - Snow Fungus

Emri kinez – Bai Mu Er/Yin Er

Përveçse është një kërpudha e njohur e kuzhinës në kuzhinën orientale, T. fuciformis ka një histori të gjatë përdorimi mjekësor dhe ishte një nga kërpudhat e përfshira në Shen Nong Ben Cao (rreth 200 pas Krishtit). Indikacionet e tij tradicionale përfshijnë pastrimin e nxehtësisë dhe thatësisë, ushqimin e trurit dhe rritjen e bukurisë.

Ashtu si kërpudhat e tjera pelte, T. fuciformis është i pasur me polisakaride dhe këto janë përbërësi kryesor bioaktiv.pro_ren

Detajet e produktit

Etiketat e produktit

Specifikim

Produkte të ngjashme

Specifikim

Karakteristikat

Aplikacionet

Tremella fuciformis

Pluhur për trupin frutor

 

I pazgjidhshëm

Densitet i lartë

Kapsula

Smoothie

Ekstrakt uji i Tremella fuciformis

(Me maltodekstrinë)

Standardizuar për polisakaride

100% i tretshëm

Dendësi mesatare

Pije të ngurta

Smoothie

Tabletat

Ekstrakt uji i Tremella fuciformis

(Me pluhura)

Standardizuar për glukanin

70-80% i tretshëm

Shije më tipike

Densitet i lartë

Kapsula

Smoothie

Tabletat

Pije të ngurta

Ekstrakt uji i Tremella fuciformis

(i pastër)

Standardizuar për glukanin

100% i tretshëm

Densitet i lartë

Kapsula

Pije të ngurta

Smoothie

Ekstrakti i kërpudhave Maitake

(i pastër)

Standardizuar për polisaharide dhe

Acidi hialuronik

100% i tretshëm

Densitet i lartë

Kapsula

Smoothie

Maska e fytyrës

Produkt për kujdesin e lëkurës

Produkte të personalizuara

 

 

 

Detaj

Tremella fuciformis është kultivuar në Kinë që nga shekulli i nëntëmbëdhjetë. Fillimisht u përgatitën shtylla të përshtatshme prej druri dhe më pas u trajtuan në mënyra të ndryshme me shpresën se do të kolonizoheshin nga kërpudhat. Kjo metodë e rastësishme e kultivimit u përmirësua kur shtyllat u inokuluan me spore ose miceli. Megjithatë, prodhimi modern filloi vetëm me realizimin se si Tremella ashtu edhe specia e saj pritëse duhej të inokuloheshin në substrat për të siguruar sukses. Metoda e "kulturës së dyfishtë", e përdorur tani në treg, përdor një përzierje tallash të inokuluar me të dy llojet e kërpudhave dhe të mbajtur në kushte optimale.

Lloji më i popullarizuar për t'u çiftuar me T. fuciformis është pritësi i tij i preferuar, "Annulohypoxylon archeri".

Në kuzhinën kineze, Tremella fuciformis përdoret tradicionalisht në gatimet e ëmbla. Ndonëse pa shije, vlerësohet për strukturën e saj xhelatinoze si dhe përfitimet e supozuara medicinale. Më së shpeshti, përdoret për të bërë një ëmbëlsirë në kantonisht, shpesh në kombinim me xinxife, longans të thata dhe përbërës të tjerë. Përdoret gjithashtu si përbërës i pijeve dhe si akullore. Meqenëse kultivimi e ka bërë atë më pak të kushtueshëm, tani përdoret gjithashtu në disa pjata të shijshme.

Ekstrakti Tremella fuciformis përdoret në produktet e bukurisë për femra nga Kina, Koreja dhe Japonia. Thuhet se kërpudhat rrit mbajtjen e lagështisë në lëkurë dhe parandalon degradimin senile të enëve të mikro-gjaku në lëkurë, duke reduktuar rrudhat dhe duke zbutur linjat e imëta. Efekte të tjera kundër plakjes vijnë nga rritja e pranisë së superoksid dismutazës në tru dhe mëlçi; është një enzimë që vepron si një antioksidant i fuqishëm në të gjithë trupin, veçanërisht në lëkurë. Tremella fuciformis njihet edhe në mjekësinë kineze për ushqimin e mushkërive.


  • E mëparshme:
  • Tjetër:


  • E mëparshme:
  • Tjetër:
  • Lini Mesazhin Tuaj